Iskustvo naših baka

Narodni lijekovi naših baka koji stvarno djeluju - 3.dio

luk (1)
Borna Filic/PIXSELL
06.07.2013.
u 12:00

Donosimo kako se "obraniti" od insekata, njegovati ispucale i suhe usnice te riješiti se bolnih afti u usnoj šupljini

Suhe i ispucale usnice

Shea maslac i pčelinji vosak zaštitit će usnice koje valja dobro očistiti od mrtvih suhih ljuskica pa tek tada tretirati balzamom. Grickanje i vlaženje usana oštećuje kožu, stvara sitne ranice i pogoduje razvoju infekcija ili herpesa. Pokušajte se suzdržati od tih loših navika te redovito njegujte usnice preparatima koje možete i sami pripremiti. Uzmite mekanu četkicu za zube pa istrljajte usne. Masirajte ih vlažnim frotirskim ručnikom.  U maloj zdjelici umiješajte jednostavni piling iz kućne radinosti tako da žličicu smeđeg šećera pomiješate s maslinovim uljem i medom. Trljajte usne svakodnevno. Hidratantni balzam za usne možete napraviti tako da otopite shea maslac i pčelinji vosak te u njega  nakapajte malo omiljene arome i eteričnog ulja čajevca koji djeluje antiseptički.

Bolne afte u ustima

Uporne i bolne ranice u ustima često upozoravaju na oslabljen imunološki sustav i stres. Kadulja i neven najbolje pomažu. Neugodni \"pritić\" koi se javlja u ustima zapravo je afta - bolna lezija u usnoj šupljini, na jeziku ili nepcu. Razloga za pojavljivanje lezija je više, a najčešći je stres, isrcpljenost, manjak vitamina, pad imuniteta, alergije ili uzimanje lijekova kao što su antibiotici, antimikotici...U žena se afte javljaju u drugoj polovici menstrualnog ciklusa pred početak krvarenja kada je imunološki sustav poljuljan. Najbolji prirodni lijek za liječenje afti jest svježe skuhan čaj od kadulje i nevena. Kadulja je antiseptik, a neven će njegovati sluznicu. Čaj treba grgljati pa ispljunuti. propolis, kao univerzalni lijek, također pomaže tako da njime trebate premazivati oboljelo mjesto. Pripazite na prehranu, izbjegavajte jaku hranu, pečeno i začinjeno te slano.

Lukom protiv insekata

Namirnice intenzivnog mirisa i bogate eteričnim uljima promijenit će miris kože pa će ona postati nepoželjna komarcima. Češnjak i bijeli luk, točnije njihov miris, učinkovito odbija insekte. Upravo zato ljudi koji jedu više namirnica ovoga tipa manje se žale na bolne ubode komaraca i krpelja. Esencijalna ulja koja sadrže ove namirnice izlučuju se kroz kožu, to odbija insekte. Ako imate običaj u ljetnim večerima sjediti na terasi, a napadaju vas komarci, objesite vijenac češnjaka ili razrežite glavicu luka i ostavite ga u blizini mjesta na kojem sjedite. Iako je možda zadah po luku neugodan među ljudima, luk blagotvorno djeluje na organizam jer ga snaži antioksidansima.

>>Narodni lijekovi naših baka koji stvarno djeluju - 2.dio

>>Narodni lijekovi naših baka koji stvarno djeluju - 1.dio

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?